Alla artiklar

10 tips inför lägenhetsköpet
  • bostad

10 tips inför lägenhetsköpet

Funderar du på att köpa lägenhet? Det är en del att tänka på. Här har vi samlat lite användbara tips inför lägenhetsköpet.

1) Skaffa ett lånelöfte

Det första du bör göra är att ta reda på att du kan få bolån och hur mycket du kan låna. Skaffa ett lånelöfte, ett förhandsbesked på hur mycket du får låna. Storleken på lånet beror på din ekonomiska situation och inkomst. Du kan låna upp till 85% av lägenhetens värde och resten behöver du betala själv, det kallas kontantinsats.

Hos oss på Nordax kan du få bolån oavsett anställningsform, så även om du är projektanställd, vikarie eller frilansar kan du alltså ansöka hos oss. Vi gör alltid en individuell bedömning av din ekonomiska situation.

Ansök om lånelöfte

2) Ha allt redo inför att skriva kontrakt

Ibland går det fort och det är bra att ha allt redo inför kontraktskrivningen. Dels behöver du visa ett lånelöfte och dels behöver du betala en handpenning. Handpenningen är oftast 10% av lägenhetens pris och köparen brukar ha 7 dagar på sig att betala den.

Om du redan äger en lägenhet som du inte hunnit sälja, kan du ansöka om ett handpenningslån för att betala handpenningen. I samband med att du gör en ansökan om bolån för ditt kommande lägenhetsköp kan vi se över möjligheten till handpenningslån. Fyll i en Bolåneansökan. Därefter ringer vi upp dig och går igenom ansökan tillsammans för att även registrera en ansökan om handpenningslån åt dig.

Ansök om lånelöfte

3) Gör en boendekostnadskalkyl

Hur mycket kan du och är villig att lägga på boendet varje månad och samtidigt ha pengar över till allt annat? Du kommer att behöva betala en månadsavgift eller driftskostnader, ränta på bolånet plus amortering (som eg. inte är en kostnad utan återbetalning av lånet men som ändå behöver räknas in).

4) Bestäm vad du letar efter

Innan du går på visningar är det en god idé att tänka igenom vad du är ute efter. Behöver lägenheten ligga på en lugn gata eller störs du inte så mycket av trafik? Vilka krav har du på planlösningen? Älskar du att laga mat och vill ha ett ordentligt stort separat kök? Eller är det viktigare med ett större vardagsrum? Ska den ligga centralt eller hellre nära till natur? Längtar du efter en balkong eller ett badkar?

Ingen fast anställning? Hos oss kan du söka bolån oavsett anställningsform

5) Gå på flera visningar

Det är inte alltid att annonsen ger en rättvis bild av en lägenhet. Du kan bli överraskad av en lägenhet som är mycket finare än på bilderna. Gå på flera visningar, då har du möjlighet att jämföra dem och komma fram till vilken som känns bäst.

6) Värdesätt rätt saker

Bli inte förblindad av att färgen på väggarna är ful eller att du inte gillar köksinredningen. Det ytliga kan du ändra på. Fokusera mer på helheten. Är det en bra planlösning? Kommer det tillräckligt med ljus in i lägenheten och hur ligger den? Är det en trafikerad bilväg utanför eller en lummig innergård? Och framförallt, hur kändes det när du klev in? Känslan är nog så viktig.

7) Kolla föreningens ekonomi

Att säkerställa att föreningens ekonomi ser bra ut är viktigt. Kommande renoveringar och stambyten t.ex kan innebära att avgiften höjs. Skulle du ha råd med det? Oftast står det angivet i lägenhets-annonsen vad man satt för betyg på föreningen. Men det är även bra att titta i årsredovisningen själv. Ta hjälp av någon om du tycker det är svårt att förstå allt.

8) Undersök lägenheten noga

Som köpare har du en undersökningsplikt av lägenheten även om säljaren har en skyldighet att informera om dolda fel. Om du inte hann kolla den ordentligt på visningen, be gärna att få titta på lägenheten innan du skriver på.

9) Förbered dig inför budgivningen

När du hittat en favorit, bestäm din övre gräns för vad du vill och kan betala för just den lägenheten. Ett tips är att kolla statistik i området för motsvarande lägenheter. Annars är det risk du att rycks med och budar och till slut hamnar på ett överpris. Bra att veta är att ditt bud inte är bindande förrän du skrivit på kontraktet.

4 knep för att vinna en budgivning

10) Skriv kontrakt direkt

Se till att du får skriva kontrakt så snabbt som möjligt efter att du vunnit budgivningen. Så länge du inte skrivit på kontraktet är det fortfarande fritt fram att komma med nya bud till mäklaren. Men när du väl skrivit på kontraktet är affären klar och lägenheten är din!

Stort lycka till! :)

Hos oss kan du söka bolån oavsett anställningsform:

Läs mer om vårt bolån

Nordax Bank

NOBA Bank Group AB (publ)

Organisationsnummer: 556647-7286

Styrelsens säte: Stockholm

+46 (0) 8-508 808 00

www.noba.bank

Vi använder cookies

Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera och för att ge dig en bra upplevelse. Med cookies vill vi också kunna följa upp hur hemsidan används samt anpassa innehåll och marknadsföring personligen till dig som besökare. Genom användningen av cookies behandlar vi dina personuppgifter och vissa tredjepartscookies innebär att information delas med tredje part. Du kan själv välja dina inställningar och när som helst ändra dem nederst på webbsidan eller i webbläsaren.

Läs mer i vår Informationstext om cookies

Ställ in cookies